GÜNDEM

Yargıtay karar verdi: Açık cezaevindeki hükümlünün cep telefonu cezası kaldırıldı

Hücreli hapsi cezası nedeniyle 10 ay geç tahliye edilen Raşit Var’ın avukatı, hazineye aleyhinde tazminat davası açacaklarını söyledi.
İzmir’de işlediği yağma suçundan kesinleşen 5 sene 4 ay hapis cezasını çekmek üzere Salihli Açık Cezaevi’ne konulan Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu öğrencisi Raşit Var, geçen yıl 7 Ocak’ta, her tarafta üniversite sınavına girmek için başvuruda bulunmak üzere, diğer bir hükümlü ve kurum müdürü ile birlikte ÖSYM bürosunu gitti.

ÜSTÜNDE CEP TELEFONU BULUNDU
Salihli Meslek Yüksekokulu’nun içinde yer alan ÖSYM bürosuna gittiklerinde, kurum müdürü Var’ın üstünde cep telefonu bulup zabıt tuttu. Var, cezaevinden izinli olarak çıktığı dönemde cep telefonunu bir arkadaşına sattığını, içinde kalan bazı telefon numaralarını almak istediği için arkadaşının bu sırada getirip kendisine verdiğini söyledi.

SAVCILIK ‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ DEDİ
Ancak hapishane yönetimi Raşit Var hakkında, cep telefonu ile yakalandığı için Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Savcılık, ‘İnfaz kurumuna veya tutukevine yasaklanmış eşya sokma’ suçunun, lakin ceza infaz kurumuna antre sırasında yasaklanmış eşyanın sokulması veya infaz kurumu içinde bulundurulması halinde oluşabileceğini, oysa o sırada öğrenim gördüğü Iş Yüksekokulunda bulunduğunu belirterek, ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi.

İNFAZ HAKİMLİĞİ GÖZENEKLI OLAN HAPSİNİ ONADI
Buna karşın İnfaz Hakimliği, Salihli Canice İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı göre Var’a verilen 11 gün gözenekli olan hapsi cezasını onadı.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ
Raşit Var’ın avukatı Ergün Bademci, önce Salihli İnfaz Savcılığı, İnfaz Hakimliği ve Salihli Ağır Ceza Mahkemesi’ne kararın kaldırılması için talepte bulundu. Avukatın talepleri reddedildi.
Var ise aldığı hücre hapsi cezası nedeniyle infaz hükümleri gereği 10 ay daha fazla cezaevinde kaldı.

YARGITAY HÜCRESEL HAPİS CEZASINI BOZDU
Avukatı Bademci, Yargıtay 1’inci Canice Dairesi’ne ‘Kanun yararına bozma’ talebiyle başvuruda bulundu. Talebi uygun gören 1’inci Suç Oluşturan Dairesi, Var’a verilen 11 gün hücreli hapsi cezası kararını, ‘üniversite binası suç oluşturan infaz kurumu değildir’ diyerek bozdu.
Salihli 1’inci Ağır Canice Mahkemesi de her tarafta görülen davada Yargıtay’ın kararına uydu.

AÇIK ÖĞRETİM ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ KAZANDI
Raşit Var, aldığı hücresel hapsi cezası sebebiyle cezaevinde 10 ay daha pozitif kaldıktan sonradan tahliye edildi. Var, girdiği üniversite sınavında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandı. Var, üniversitedeki her iki bölümde de okumaya devam ediyor.
Avukat Ergün Bademci, bahşedilen kararın emsal oluşturabileceğini, cezasını açık cezaevinde çeken hükümlülerin bu kararın arkasından, cezaevi binası açık havada cep telefonu kullanabileceklerini belirtti. Bademci, müvekkilinin hileli yere 10 ay esir kalmasından nedeniyle da hazineye karşısında tazminat davası açacaklarını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı