Spor haberleri

Dursun Özbek’ten federasyon sitemi!

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor maçında verilen ve verilmeyen penaltı kararları üzerinden, bu sezonki hakem performanslarına eleştiride bulundu.

1905 Galatasaraylı Idareci ve İşadamları Derneği tarafından Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleştirilen iftar yemeği öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Dursun Özbek, “Kaba bir hesap yaptık, Galatasaray’ın 12-13 verilmeyen penaltısı var. Aleyhine çalınan düdükleri, penaltı olmamasına rağmen aleyhine bahşedilen kararları da söylemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Son oynanan Aytemiz Alanyaspor müsabakasında ders niteliğinde penaltı pozisyonları olduğunu savunan Özbek, şunları söyledi:
“Hangi pozisyonda penaltı verilip, hangi pozisyonda verilmemesi konusunda, ders özelliğinde peş peşe iki tane karar oldu. Ben şu anda buradan Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Sayın Yusuf Namoğlu’na sesleniyorum. Allah aşkına çıkın bir şeyler söyleyin bununla ilgili. Söylev seviyesini belli bir noktada yetişmek istiyorum, kimse etkilenmiyor. Seviyeyi biraz yükseltiyorum, bu kez de federasyon cezalandırıyor. Bu sezon Galatasaray’ın hakları büyük ölçüde yenilmiştir. Lüzum penaltılarla, lüzum başka kararlarla tesir edilmiştir. Bir hesap yaptığımızda, penaltılar ve hatalı hakem kararları sebebiyle kaybedilen fazla fazla puan var. Beşiktaş’ın şampiyonluğunu gölgelemek maksadıyla konuşmuyorum ancak aradaki puana bakıp, bu kararlarla beraber değerlendirdiğinizde, pek de fazla ayrım olmuyor.”

“Kasıt aramamaya çalışıyorum”

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, ön çalışmaları yapılan video hakem uygulamasının yanlış kararlara bir çözüm oluşturabileceğine inandığını belirtirken, “Ben özellikle Türkiye Futbol Federasyonu ve MHK’ya uyarıda bulunmak istiyorum. Bu hakem hatalarının en aza indirilmesi lazım. Gaye aramamaya çalışıyorum ama peş peşe yapılan hatalar sonrası insan, ‘Acaba bir niyet var mı?’ diye düşünmeden edemiyor.” ifadelerini kullandı.

TFF’nin gelecek sezon oluşturacağı uygulamalarda fazla daha özenli olması gerektiğine dikkati çeken Özbek, “Futbol profesyonel bir organizasyon. Rakamlar çok yüksek. Şampiyonlar Ligi’ne kalınması halinde takriben 30 milyon avro yalnızca ayak bastı olarak alınıyor. Fazla gelirler de var. Bu gelirlerden mahrum kaldığınızda, bütçeniz etkileniyor.” diye konuştu.

“Beşiktaş şampiyonluğu adalet etti”

Dursun Özbek, Süper Lig’de sezonu zirvede tamamlayan Beşiktaş’ın adalet ettiği bir başarıya ulaştığını aktardı.

Hakem kararlarına karşın eleştirilerinin şüphesiz Beşiktaş’ın başarısını gölgeleme amacı taşımadığını kaydeden Özbek, “Beşiktaş bu yıl iyi futbol oynadı. Şampiyonluğu da adalet ettiler. Benim söylemlerim bunun dışında. Besbelli bir olgu var. Hakem hatalarının ayrıntılarıyla bitmesi natürel ama mümkün değil. Galatasaray bundan böyle hakem hatalarının niyet takımı elde etmek istemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bruma konusu sonuçlanmadı”

Başkan Özbek, Alman ekibi Leipzig’in oyuncuları Bruma’ya talip olması konusunda henüz bir sonuç alınmadığını duyurdu.

Alman ekibinin öneri yaptığını daha önce açıkladığını hatırlatan Özbek, “Leipzig’in Bruma için teklifi masada duruyor ve konu demin sonuçlanmış değil. Görüşmeler devam ediyor. Henüz netice alınmadı ve böylece başka bir şey söylemem muhtemel yok.” ifadelerini kullandı.

Yapılan önerge ile kendi istedikleri rakam aralarında önemli ayrım olup olmadığı yönündeki soru üzerine Özbek, “Bu soruya cevap saptamak istemiyorum. Masada bir röportaj var ve bütün neticelenmeden bu soruların cevabı lakin Galatasaray’ın elini zayıflatır.” demekle yetindi.

“En iyi Galatasaray’ı oluşturmaya çalışıyoruz”

Dursun Özbek, transfer çalışmaları konusunda, “Demin lig bitmedi ve kadromuzdaki oyuncularla ilgili yorum yapmak doğru olmaz. Önümüzdeki yıl için eksiklerimizi tespit ettik. Cenk Ergün, hocamız ve araştırma ekibi tespitleri yapıyorlar. Epeyce geniş bir liste hazırladılar. Bütçemize tarafından bunları ayıklayarak, önümüzdeki seneye en iyi Galatasaray’ı oluşturmak için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Planlamanın hazır olduğunu vurgulayan Özbek, “Hocanın sunduğu raporun muhtevasında, gelecekler ve gideceklerin tümü var. Profesyonel takımlarda her sene şansın dönmesi olur. Senelik performanslar değerlendirilip, eksikler giderilmeye, fazlılaklar da gönderilmeye çalışılıyor.” şeklinde görüş belirtti.

Özbek hem, Galatasaray Adası’nda yapılan yıkımla ilgili soru üstüne, “Bu konuda yorumda bulunmak istemiyorum. Yargıda olan bir konu. Üzücü bir olay yaşandı. Yargının sonucunu bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Zorlama bir sezondu”

Bir sportif dönemin daha sonuna geldiklerini dile getiren Özbek, “Güç bir sezondu. Bilhassa futbolda hakem hatalarıyla cebelleşmiş, çarpışmış bir kulüp olarak sanırım Galatasaray tarihe geçecektir. Şimdiden, hatta çok daha önceden gelecek sezonun hazırlıklarına başladık. Bütün eksiklerimizi kasten ve bunları bitirmek üzere zorunlu çalışmayı yapıp, taraftarlarımıza çok iyi bir sezon yaşatmak üzerine çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Emlak Ev ile yaptıkları işbirliğiyle Riva ve Florya projelerinde çabuk ilerlediklerini de anlatan Özbek, şunları söyledi:
“Riva arazisiyle ilgili 8 Haziran’dan itibaren ihaleye çıkılacak. Bana ulaşan bilgiler çerçevesinde Riva için talep epeyce güzel. Son habere tarafından 14-15 işyeri dosya almış. Florya da aynı şekilde geliştirilecek. Bu arazimizin imara açılması sürecinde çalışmalar devam ediyor. Tesislerin taşınması konusunda Kemerburgaz’daki arsanın çalışmaları sürüyor. Yakın zamanda orayla ilgili müjdeyi vermek istiyorum.”

Özbek ayrıca, Galatasaray Adası’nda yaşanan facia konusunda da, “Geçtiğimiz pazar günü adayla ilgili can sıkıcı bir durum yaşadık. Konu yargıda olduğu için, yalnızca üzüntülerimiz belirlemek istiyorum. Bundan daha sonra  kulüp menfaatleri ve genel kurulun istekleri doğrultusunda gelişmeler olması için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İftar yapıldı

1905 Galatasaraylı Idareci ve İşadamları Derneği’nin (GSYİAD) geleneksel iftar yemeği organizasyonu yapıldı.

Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleştirilen iftar yemeğinde, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, 1905 GSYİAD Başkanı Metin Öztürk ve fazla sayıda misafir hazır bulundu.

Etkinlikte, derneğe yeni aza olan isimlere de plaketleri takdim edidi.

Tarih: 30.05.2017 20:44

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı