GÜNDEM

“Oruç yetişmek fakire zorunlu değil” iddiası

Mustafa Raşid, bir ABD’li televizyon kanalına verdiği röportajda farklı ülkelerdeki yoksulluk sınırının bambaşka olabileceğini, kendi hesaplarına tarafından aylık geliri 500 doları aşmayan bir Mısırlıya yoksul denilebileceğini belirtti.

Sputnik’in haberine kadar, ​”Orucun amacı, fakirin karnını beslemek ve bir kişi her gün bir fakirin karnını doyuruyorsa, bu en iyi oruçtur” diye konuşan âlim, ama bu fetvanın fakir insanlara orucu bırakma çağrısı anlamı taşımadığını, fetvanın belli başlı amacının, orucun prensiplerinin anlaşılması olduğunu aktardı.

‘İslami hukuka aykırı’

Hukuk Fakültesi Dekanı Seif Kazamel, tartışmalara niçin olan fetvayı Sputnik’e yorumladı. Kazamel, fetvanın hatalı olduğunu ve İslami hukuka aykırı olduğunu, aklı başında olan, yolculuk etmeyen ve sağlıklı olan her Müslümanın oruç tutması gerektiğini açıklama etti.

Kazamel, “Peygamberimiz oruç ve zekat ile ilgili kuralları zaten açıklamış, arkasından din âlimleri her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırmış ve yeniden etmiş. Buna rağmen bir takım kişiler oruç ile ilgili görüşleri gözden geçirme çabasına giriyor. Lakin bir zenginin bir fakire acıması, fakirin oruçtan vazgeçmesi anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Müftü Mustafa Raşid, Mısır’dan Avustralya’ya 2013’te taşındı. Âlim, münakaşacı İslami görüşleriyle tanınıyor. Raşid mesela bir Müslümanın sarhoş olmadıkça içki kullanabileceğini ileri sürüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı