GÜNDEM

Federasyona kayyum atandı

Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu başkanlığına yeni seçilen Hasan Hüseyin Öner’in Cumhurbaşkanına hakaretten hakkında yapılan şikayetten sonra yapılan çalışmalar sonunda, Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu 3 ay adalet mahrumiyeti vermişti. Öner, bu cezaya itiraz etmişti. Fakat, 2017/62 E-2017/132 K. Sayılı kararı ile Tahkim Kurulu, Öner’in yapmış olduğu itirazı reddetti ve sporla ilişkisini kesti. Tahkim Kurulu Modern Pentatlon Federasyonu’na 3 karakter kayyum atadı.

Spor Genel Müdürlüğü tahkim kurulu göre atanan 3 karakter kayyumun başında (SGM) hukuk müşaviri vekili Avukat Ayşe Özdaş Rençper başkanlığında, avukat Deniz Tarı İnlice ve Federasyon genel sekreteri Hasan Sarıbacak federasyonu seçime götürecek. Tercih tarihi olarak belirlenen 3-4 Temmuz 2017 tarihinde ise olağanüstü genel komite yapılacak. Atanan kayyum Federasyonun mucizevi genel komite tarihi olarak belirlenen 3-4 Temmuz 2017 tarihini onaylamasından sonradan tarih kesinleşeceği öğrenildi. Kayyum heyeti 3-4 temmuz tarihini değişmediği taktirde, seçim belirlenen 3-4 Temmuz’da yapılacak.

Neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten suç oluşturan alan Eski Başkan Hasan Hüseyin Öner, federasyonun genel kurul kararı almasını engellediği bahis edildi. Bu gelişme üzerine Spor Genel Müdürlüğü hukuk Dairesi federasyona yazı yazarak ivedi olarak yönetimin toplanarak genel komite kararı almasını istedi. Gel Gör Ki, yönetimde çoğunluğu olan Öner, federasyona girme hakkı olmamasına rağmen ilk toplantıya artan bir şekilde seçim kararı aldırmadı. Bir sonraki toplantıda tüm yönetim katılarak altı ismi federasyondan uzaklaştırarak, yedekten alınan 6 yeni isimle federasyon genel komite kararı alabildi. Bu sürecin gecikmesinde tahkim kurulu devreye girerek, alınan 3-4 Temmuz 2017 genel komite kararını onadı ve yönetime kayyum atadı.

Süreçte başkan vekilliği yapan Yıldıray Yoldar ise, yaşananlara Türk sporu adına koskocoman üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi:

”Biz göreve geldiğimizde çok büyük hedeflerimiz vardı. Lakin, başkanın tek yanlı davranışları maalesef federasyonumuzu bugünkü duruma getirdi. Bundan Böyle bir tercih süreci başladı. Ben ve arkadaşlarım, yeni yönetim belirlenene dek hizmete elimizden gelenin en iyisini yaparak devam edeceğiz. İnşallah bu süreç sonunda şampiyon Modern Pentatlon olacak.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı