GÜNDEM

Kadına şiddette strateji savaşları

Hatun Sürücü, Türkan Sarıkaya, S.C., Safiye Karakoç… Türkiye ’de her geçen gün çoğalan kadına yönelik kuvvet mağduru kadınlardan yalnızca dördü. S.C. içlerinden şimdilik şanslı olanı. Çünkü henüz hayatta. Canına kast eden eşi ise tutuksuz yargılanıyor. Kadınların feryadını ne mahkemeler ne yetkililer duyuyor. 2017 ’nin sadece birincil 4 ayında 132 bayan erkekler kadar öldürüldü.

1- ÇOCUKLARIM FARK ETTI

M.Ö., imam nikahlı eşi S.C ’yi keserle saldırarak darp etti. İstanbul Anadolu 8. Asliye Canice Mahkemesi ’nde görülen davada tutuksuz yargılanıyor. M. Ö., son oturumda, duruşmayı izleyenlerin HDP ’li olduğuna söyleyerek cezadan kurtulmaya çalıştı. Davalı, “Ailesinden bir birey olmadığı halde dinleyici olarak katılan HDP üyeleri kendisini desteklemektedir” şeklinde görüş belirtti. M.Ö ’nün ‘’bilerek yaralama”, “’silahla tehdit” ve “ruhsatsız ateşli tabanca ile mermilerini bulundurmak” suçlamasıyla 4 yıldan 10 yıla dek hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması geçen hafta görüldü. M.Ö. suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, “Durum esnasında çocuklarım evdeydi. Olayı gördüler. Katılan doğru söylemiyor. Kendisi olaydan derhal daha sonra abilerini aradı. Gel Gör Ki ruhsatsız tabanca bulundurduğum doğrudur. Ailesinden bir birey olmadığı halde dinleyici olarak katılan HDP üyeleri kendisini desteklemektedir. Bu salondakiler HDP’lidir” diye konuştu. S.C. ise olay günü yaşananları şu sözlerle anlattı: “Buz dolabından su almıştım. Şişeyi baştan yerine koyduğum sırada ‘neden bana vermeden içiyorsun? ’ diyerek bana çıkıştı. Boğazımı sıkarak beni duvara dayadı. Bu sırada portmantoda ancak silahı benim başıma dayadı. Böyle bir silahı olduğunu bilmiyordum. Çocuklarım korkudan babalarının ayağına kapandı. Bu sırada beni odaya götürdü. Keser getirdi. Keserle üzerime saldırdı. Beni de çocuklarımı da öldürmekle korkutma etti. Silah ile kafama vurup, çocuklarımı dövdü.” Duruşma hakimi, şahit çocukların bir sonraki celsede şahit olarak dinlenmesine karar verdi. Sanığın tutuklanma talebini ise reddetti. S.C. ’nin avukatları çocukların pedagog eşliğinde dinlenmesini istedi. Mahkeme hakimi ise ‘gerek yok ’ şeklinde görüş belirtti. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı göre hazırlanan iddianamede M.Ö. ’nün eline geçirdiği keserle S.C. ’yi darp ettiği, evde bulunan ruhsatsız silahın kabzasıyla yaraladığı belirtiliyor.

2- AZMETTİRENLER BERAAT ETTİ

Kardeşi Hatun Şoför ’yü 2005 yılında ‘makyaj yaptığı ’ için öldüren kandeşleri Ayhan Sürücü ’yü azmettirdikleri gerekçesiyle yargılanan Mutlu Şoför ve Alparslan Şoför hakkında temize çikma kararı verildi. İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dün görülen karar oturumunda savunma yapan Mutlu Sürücü ’nün avukatı Eylem Kayabalı, “15 yıldır yapılan haberler ve sanki yöntemlerle aile üzerinde baskı oluşturulmak istenmiştir. Müvekkilimin eşinin başı açıktır. Alevi meshebine mensuptur. Bozma gerekçesinde bahsedilen ‘aile meclisi ’ kararı alınmasını gerektirecek bir yaşantıya sahip değildir. Beraat kararı verilmesini istek ediyoruz” şeklinde görüş belirtti. Duruşma de sanıkları mahkumiyete yeterli belirlenmiş ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle temize çikma ettirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsulcisi Fidan Ataselim, “Hatun özgür istediği için öldürülmüştü. Duruşmada Hatun ’u temsilci avukat yoktu. Bizim de müdahilliğimiz kabul edilmedi” diye konuştu.

3- MÜEBBETTEN KAÇAMADI

Adana ’da ayrıldığı kız arkadaşı Türkan Sarıkaya ’yı (28) döverek öldüren Bünyamin Fikirdeşici ’ye (30), müebbet hapis cezasına hükümlü edildi. Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığa hiçbir indirim uygulamadı.

Bünyamin Fikirdeşici, 8 Şubat 2016 ’da otomobiliyle, bir mobilya şirketinde idareci asistanı olarak çalışan Türkan Sarıkaya ’yı alarak, kendine ait iş yerine götürdü. Sarıkaya, akşam, sanığın kardeşi göre baygın halde bulundu. Yüzünde darbe izi vardı. Sarıkaya ’yı ailesinin evine bıraktı. Sarıkaya ise hastanede yedi gün süren vefat kalım savaşını kaybetti. Sarıkaya ’nın ölümünün, başının arkadaki tarafına aldığı darbe sonrası oluşan künt kafa travmasına bağlı beyin kanamasından kaynaklandığı tespit edildi. Bünyamin Fikirdeşici, mahkemedeki savunmasında, Sarıkaya ’nın içki aldığını söyleyerek, “Kanında niçin alkole rastlanmadığını bilmiyorum. sonra kardeşimin arkadaşı Ali Can, geldi. Türkan ’ı çekyata yatırmak isterken kayıp başını çekyatın ahşap kısmına çarptı, burnu kanadı. Türkan ’a ben hiçbir şekilde vurmadım, baskı uygulamadım. İlişkimizde gayet mutluyduk” şeklinde görüş belirtti. Dava dün sonuçlandı. Beraatini isteyen sanık, ‘bile bile öldürme ’ suçundan müebbet hapis cezasına hükümlü edildi.

4- KARAKOÇ ’U KADINLAR UĞURLADI

İzmir ’in Karabağlar ilçesinde eşinin yeğeni Abdullah K. (20) tarafından öldürülen Safiye Karakoç, (28) dün kadınlar tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Karakoç, Karşıyaka ’daki Doğançay Mezarlığı ’nda toprağa verildi.

Safiye Karakoç, altı ay önce Diyarbakır ’da sorun yaşadığı eşini terk edip İzmir ’e gelerek kız arkadaşıyla yaşamaya başlamıştı. Karakoç ’u her tarafta arayan ailesi, izini İzmir ’de buldu. Karakoç ’un yolunu kesen Abdullah K., tabancasıyla alev etti. Karakoç, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nde hayatını kaybetti. Iffet meselesi yüzünden Karakoç ’u öldürdüğünü itiraf eden Abdullah K., ise tutsak. Karakoç ’un cenazesi ailesinin teslim almaması üstüne Kimsesizler Mezarlığı ’na gömülecekti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İzmir Bayan Dayanışma Derneği üyeleri dahil fazla sayıda kadın örgütü, Karakoç ’un cenazesine sahip çıktı.

Haber görseli

5- ADALI KADINLAR İSYANDA

Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada ’da yaşayan kadınlar, Kınalıada ’da çocuklara karşın cinsel istismar soruşturmasında, faillere en ağır cezanın verilmesini istiyor. Adalar Hakiki gazetesine konuşan kadınlardan CHP Adalar Bayan Kolları Başkanı Şükran Orhan, “Yalnızca yasaların değişimi de değil, kadınlara ve kız çocuklarına karşın karanlık zihniyetle mücadele edilmeli. Bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyenlere karşısında CHP ’li kadınlar olarak mücadelemizi ardına kadar sürdüreceğiz. Kınalıadalı çocuklarımızın yaşadığı olaydan toplum olarak cümbür cemaat sorumluluk sahibi. Sorumluluğumuzu yerine getirip çocuklarımıza, gençlerimize daima birlikte sahip çıkalım, davanın takipçisi olalım” dedi. Burgazada Gönüllü Evi Başkanı Suay Atik, “Taciz ve tecavüzü yapan değin buna gürültüsüz kalanlar da fazla suçlu diye düşünüyorum. Gazeteniz aracılığıyla Adalılara sesleniyorum; lütfen bundan böyle bu tür olaylara sessiz kalmayalım! Çocuklarımız ve gençlerimiz geleceğimizdir, onları koruyalım ” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı