GÜNDEM

Gülmen ve Özakça’ya destek de yasak

Seyahat Direnişi ’nde öldürülen Ali İsmail Korkmaz ’ın annesi Emel Korkmaz ve Ahmet Atakan ’ın annesi Emsal Atakan ’a OHAL zarfında KHK ile ihraç edilen ve özlem grevinin 76. gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretme Semih Özakça ’ya yardım için 14 Mayıs Anneler Günü ’nde Antakya Parkı ’nda arzu grevi yaptıkları için soruşturma açıldı.

Korkmaz ve Atakan dıştan eyleme takviye veren yaklaşık 100 kişiye soruşturma açıldığı ifade edildi. Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlileri, Seyahat Direnişi esnasında ODTÜ ’ye takviye eylemlerinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan ’ın kardeşi Galibiyet Atakan ’ı arayarak, kendisi ve annesi Emsal Atakan hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen ve özlem grevinin 76. gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretme Semih Özakça ’ya estek için yaptıkları arzu grevi sebebiyle soruşturma açıldığını belirterek ifadeye çağırdı.

Ali İsmail Korkmaz ’ın ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz da, kendisi ve annesi Emel Kokmaz hakkında da soruşturma açıldığını duyduklarını lakin kendilerine şu ana kadar tebligat yapılmadığını söyledi. Emel Korkmaz ve Emsal Atakan dışarıda eyleme destek verenlere de soruşturma açıldığı belirtildi. Emel Korkmaz ve Emsal Atakan, 14 Mayıs Anneler Günü ’nde Gülmen ve Özakça ’ya takviye için 1 jurnal açlık grevi başlatmıştı. Alana, “İşi onuru, ekmeği için 67 gündür süresiz istek grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve hoca Semih Özakça ’nın talepleri kabul edilsin. Yardım istek grevindeyiz” yazılı pankart asılmıştı.

Ahmet Atakan ’ın annesi Emsal Atakan, “Biz anneyiz. Bütün haksızlıklara karşıyız ve haksızlıklara uğrayanların yanındayız. tekrar tekrar da olacağız. KHK ile mesleklerinden atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ’nın bir an önce geri işlerine alınmalarını, okullarına, sınıflarına dönmesini istiyoruz. Biz, onlara ve Yüksel Caddesi ’nde bulunanlara bir ses verebilmek için buradayız. Haksız yere açığa alınan ve atılanların tamamının mesleklerine geri dönmelerini istiyoruz” demişti. Ali İsmail Korkmaz ’ın annesi Emel Korkmaz da “Bugün Anneler Günü fakat artık bizim için bu günün hiçbir önemi kalmadı. Hiçbir önemi olmayan gün. Bu günde, KHK ile açığa alınan ve mesleklerinden ihraç edilenlerin sesi yapabilmek için bugün açlık grevindeyiz” diye konuşmuştu

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı