GÜNDEM

AKPM: OHAL demokratik referandum sürecini kısıtladı, YSK kararı yasaya tutarsız

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkiye’de idare sisteminin değiştirilmesine karşın Tüzük değişikliklerinin halk müziği oyuna sunulduğu 16 Nisan referandumuyla ilgili devlete ait raporunu açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre Türkiye’deki seçmenlerin Yüsek Seçim Kurulu (YSK) ve öteki devlet otoriteleri tarafından referandumun içeriği konusunda “objektif” biçimde bilgilendirilmediğine aksan yapılan raporda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bildiri edilen doğaüstü hal ile “reel anlamda demokratik bir referandum süreci için gerekli temel özgürlüklerin kısıtlandığı” söylendi.

Raporda “darbe girişimi sonrası binlerce kişinin işine son verilmiş ya da gözaltına dargın olunmasının siyasi iklim üstünde negatif etki yarattığı” belirtildi.

“OHAL kapsamında mucizevi yetkilerle donatılan valilerin”, bu yetkileri “temel yargı ve özgürlükleri daha da sınırlandırmak için kullandıkları” görüşü açıklama edildi.

Seçimlerle ilgili yasal çerçevenin referandum konusunda net olmadığı ve “demokratik bir referandum için yetkisiz kaldığı” söylenen raporda, halk oylaması kampanyasının finansmanıyla ilgili hukuki çerçeve de “siyasi partilerin harcamalarının transparan olmaması nedeniyle eksik” olarak nitelendi.

RAPOR AB İÇİN REFERANS NITELIĞINDE

Raporda 18 maddelik tüzük değişikliğinin Avrupa Konseyi ’nin anayasal konulardaki danışma organı olan Venedik Komisyonu kadar “kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracağı” gerekçesiyle Avrupa normlarına tutarsız bulunduğu da hatırlatıldı.

AKPM, 16 Nisan referandumunu TBMM ’nin daveti üzerine 21 parlamenterle Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir ve Diyarbakır ’daki seçim bürolarında gözlemlemişti.

AKPM raporu, arasında AİHM ’nin de bulunduğu tüm Avrupa Konseyi organları ve AB için referans evrak olma özelliğine sahip.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat