Yarkadaş utanç tablosunu açıkladı: Gazetecilerin haysiyetleriyle oynanıyor

Yarkadaş utanç tablosunu açıkladı: Gazetecilerin haysiyetleriyle oynanıyor

CHP İstanbul Milletvekili Barıştırma Yarkadaş, AKP iktidarının Türkiye’yi gazeteciler açısından bütün bir cehenneme dönüştürdüğünü söyledi. Yarkadaş, “Mayıs ayında basına yönelik tam 44 ihlal gerçekleşti. Adalet ihlalinin yaşanmadığı gün olmadı” dedi.

 TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Mayıs ayında yaşanan yargı ihlallerini siyah zemin üzerine beyaz yazılarla basılı bir karton üzerindeki görsellerle anlatan Yarkadaş, “Düşünceyi açıklama özgürlüğünün prangaya vurulduğu, gazetecilerin yaklaşık olarak nefes alamaz hale getirildiği bir ayı daha geride bıraktık” ifadesini kullandı.

 ‘GEZİ AYDINLIKTI, ŞİMDİKİ TABLO İSE KARANLIK’

 31 Mayıs’ın Gezi direnişinin dördüncü yıldönümü olduğunu da hatırlatan Yarkadaş, “Seyahat’de direnen gençler, bu ülkenin ağacı, yeşili, börtü böceği için alanlara indiler. Acımasız iktidar direnişe katılan sekiz gencimizi hayattan kopardı. Onları saygıyla anıyorum. Onlar, parlak bir Türkiye için canlarını verdiler. Aydınlık için çaba edenlerin canlarını alanlar ise bu kara tabloyu yarattılar” dedi.

 HER GÜN İHLAL

 ‘Kara Mayıs’ adlı basına karşın adalet ihlallerini gösteren tablodaki bilgileri aktaran Yarkadaş,

“Mayıs ayı içinde, basına yönelik tam 44 ihlal gerçekleşti. Yargı ihlalinin olmadığı gün az daha değil gibi… Mayıs ayında, on iki gazeteci tutuklandı. Sekiz gazeteci gözaltına alındı. Dört internet sitesi kapatıldı. Altı gazeteci toplamda 12 yıl hapisle cezalandırıldı. Birçok gazeteci ise savcı ve dominant karşısına çıktı” dedi.

 Yarkadaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu gazetecilerin tamamı; çılgın saçması suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Savcılar AKP iktidarını rahatsız eden kim varsa; onları itibarsızlaştırmak için hukuki değeri olmayan suçlamaları gazetecilere yöneltti. Mesela; işçi ve emekçilerin sesini duyuran HAYAT TV, terör örgütü IŞİD’in propagandasını yapma suçlamasıyla egemen karşısına çıktı. Bir meczubun yazdığı ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturma, davaya dönüştü. Hayatını sola adamış gazeteciler, vefat makinesi IŞİD’in propagandasını yapmakla suçlanıyor. HAYAT TV’yi kapatmakla yetinmeyenler, çalışanlarını bir kez daha cezalandırmak istiyor.”

 ‘SÖZCÜ’DEKİ HEDEFİ BİLİYORUZ’

 Yarkadaş, SÖZCÜ Gazetesi’ne karşın soruşturmayı da eleştirdi. CHP’li temsilci şunları söyledi:

 “Savcıların fikir dışı suçlamalarından nasibini bölge bir kurum da Atatürkçü çizgideki SÖZCÜ GAZETESİ… Gazetenin sahibi ve çalışanları, terör örgütü FETÖ’ye yardım etmekle suçlanıyor. İçi anlamsız olan bu suçlama yüzünden Gökmen Yüce ve Mediha Olgun tutuklandılar. Gazetenin sahibi Burak Akbay hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Bu operasyonun hedefinin SÖZCÜ’yü susturmak ve el koymak olduğunu biliyoruz. Savcılar daima benzer taktiği uyguluyor. Hedefe koydukları medya kuruluşunun patronu yurt dışındaysa, hakkında bir yakalama kararı çıkarılıyor. sonradan ise CMK gereği, mallarına el konuluyor. Kanaltürk ve Bugün TV’de de aynısını yaptılar. Şu Anda bu taktiği Sözcü için uygulamak ve Sözcü’yü yandaşlarına peşkeş sürüklemek istiyorlar.”

 SAVCILIĞIN BELGESİ APAÇIK

Atatürkçü çizgideki SÖZCÜ Gazetesi’nin terör örgütü FETÖ ile herhangi bir bağının olmadığının Ankara Cumhuriyet Başsavclığı’nın ortaya koyduğu bir belgeyle ispatlandığını da sözlerine ekleyen Yarkadaş, “TBMM Darbe Komisyonu’nun raporu da bunu doğruluyor” şeklinde görüş belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin kanımca darbeciler göre tespit edildiğinin iddianamelerde geniş bir şekilde yer aldığını hatırlatan Yarkadaş, “Buna karşın, otelin gazeteciler tarafından gaye gösterildiğini dile getirmek ahlaki değildir” ifadesini kullandı.

‘İŞBİRLİĞİNİN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR’

AKP’nin, kendi geçmişini unutturmak için muhalefetteki bütün grupları terör örgütleri FETÖ, IŞİD ve PKK ile aynı kefeye koydurduğunu söyleyen Yarkadaş, şunları açıklama etti:

“AKPnin savcıları, iktidar partisinin ilişki içinde olduğu bütün yapıları, muhalefete yamamak ve AKP’nin yaptığı işbirliğini unutturmaya çalışıyor. SÖZCÜ FETÖ’CÜ… YAŞAM TV ise IŞİD’çi… Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi de FETÖ destekçisi… Bu yeni strateji, muhalefeti kirletmeye ve kafaları karıştırmaya yöneliktir… AKP iktidarı, kendisi dışındaki herkesi FETÖ’cü ve IŞİD’çi bildiri ederek yaptığı işbirliğini unutturmaya çalışıyor. Ama ne eyvah ancak bu strateji, canları yakıyor, insanların yargı etmedikleri cezaları çekmesine sebep oluyor. Sözcü çalışanları Gökmen Yüce ve Mediha Olgun da bu taktiğin kurbanı olarak seçildiler. İktidar, yayınlarından rahatsız olduğu Sözcü’yü susturmaya ve medyada dikensiz gül bahçesi yaratmaya çalışıyor. Buna müsade vermeyeceğiz… Aklımızla alay eden bu iddianamelerin tel tel döküldüğünü halkımıza anlatacak ve iktidarın hukuksuzluklarını gözler önüne sereceğiz.”

TUTSAK VE ARANAN GAZETECİLER LİSTESİ KABARIYOR

İçi manâsız iddianameler yüzünden 160 gazetecinin tutuklandığını belirten Yarkadaş, 123 gazetecinin ise arandığını dile getirdi. Yarkadaş şunları söyledi:

“Türkiye gazeteciler açısından tam bir cehenneme dönüşmüştür. Ilk Kez Cumhuriyet Gazetesi çalışanları olmak üzere onlarca gazeteci, hileli ve hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutuluyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin 13 çalışanı cezaevinde tutuluyor. Yazan arkadaşlarımızın dördü, devlet hastanelerinden hasta olduklarına dair raporlar aldılar. Bu raporlar görmezden geliniyor. Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, dünya hukuk tarihine geçecek absürd bir suçlama yüzünden cezaevinde yatıyor. Cumhuriyet çalışanları bağımsızlık bırakılmalıdır.”

 ‘GAZETECİLERE ACI ÇEKTİRİLİYOR’

CHP’li delege, tutuklanan gazetecilerin haysiyetleriyle oynandığını da dile getirdi. İktidarın gazetecilere acı çektirdiğini sözlerine ekleyen Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidar partisi ve onun savcıları, gerçeği yazar kim varsa onu itibarsızlaştırmak, susturmak ve özümlemek için organize bir şekilde harekete geçiyor. Savcılar az kalsın bir infaz memuru gibi davranıyor. Ve gazeteci arkadaşlarımızın haysiyetleriyle oynanıyor. Gazetecilere yöneltilen suçlamalar, onların haysiyetlerine karşın bir saldırıya dönüşüyor.

SÖZCÜ, CUMHURİYET, HAYAT TV ve öteki medya kuruluşlarına yöneltilen suçlamalar, gayri önemli ve vicdanları yaralayıcı niteliktedir. Meslektaşlarımıza iktidar eliyle acı çektirilmektedir. Ben bu acının tanığıyım; Oğuz Güven, Gökmen Yüce ve Mediha Olgun, karşı uğraş ettikleri FETÖ’ye yardım suçlamasıyla tutuklandılar. Cezaevine bu arada, tutuklandıklarına yok; isimlerinin FETÖ’yle birlikte anılmasına üzüldüler. O acıya bana kalırsa tanık oldum. İsimlerinin FETÖ ile yan yandan getirilmesi üç arkadaşımızı da içten yaraladı.”

Yarkadaş, iktidar partisine ise şu sözlerle seslendi:

“Yeter! Elinizi gazetecilerin üzerinden çekin; gazetecileri bağımsızlık bırakın! Gazeteciliği suç olarak görmeyin! Ve yarattığınız bu kara tabloya bakarak, nasıl bu denli zalim bir ayla geldiğinizi sorgulayın! İşte bu kara tablo, sizin namına AK dediğiniz partinizin eseridir! Türkiye, gazeteciler için karanlık bir tünele dönüştürülmüştür. Gazetecilerin mücadelesi bu karanlığı aydınlığa dönüştürecek ve hakikatin savaşçıları galip gelecektir.”

Mayıs ayındaki ihlallerden örnekler veren Yarkadaş, “Mayıs bitiyor Haziran başlıyor. Gazeteciler için hiçbir şey değişmiyor. 1 Haziran günü Hüsnü Mahalli etken karşısına çıkıyor. Haziran ayı da böyle başlıyor” dedi.

REFERANDUM SONUCUNU ELEŞTİRENLER TUTUKLANDI

Yarkadaş, basın toplantısında yargı ihlallerinin sadece basına yönelik olmadığını, Türkiye’nin dört bir yanına ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını da belirtti. ‘Ülkenin her yanından gözaltı, zulüm ve haksız tutuklamaya yönelik haberler geliyor” diyen Yarkadaş, önceki gün tutuklanan Halk Müziği Evi üyesi beş gencin de buna fiziki bir örnek olduğunu belirtti. Beş gencin “Referandum sonuçları gayri meşrudur” dediği için tutuklandığını sözlerine ekleyen Yarkadaş, “Haksız tutuklamalara hemencecik son verin” çağrısında bulundu.

“NURİYE VE SEMİH’İN VİTAMİNLERİNİ VERİN”

CHP İstanbul Milletvekili Uzlaşma Yarkadaş, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a da çağrı yaparak, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna uyarı çekti. Her iki ismin, “işlerini istedikleri için cezaevine atıldıkları”nı belirten Yarkadaş, “Sorunu çözemeyen iktidar, onları cezaevine atarak ölüme sürüklüyor” şeklinde görüş belirtti.

“Nuriye ve Semih AKP’den iş istemiyor, gasp edilen işlerini istiyor” diye konuşan Yarkadaş, “Onlar 83 gündür istek grevindeler. Ve yaşamaları için B1 vitaminine ihtiyaçları var. Ama vitaminleri keyfi olarak verilmiyor. Her iki ad de ölüme sürükleniyor” dedi. “Devlet yurttaşlarını yaşatmakla sorumludur” diyen Yarkadaş, “Sorunu çözün; Nuriye ve Semih’i özgürlük bırakın ve işlerini iade edin” çağrısını yaptı.

 

KARA MAYIS

1 Mayıs • İnternet dünyasının online ansiklopedisi konumundaki Wkipedia kapatıldı.Kapatılmaya itiraz reddedildi.

2 Mayıs • “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği” suçlamasıyla tutuklu yer alan kapatılan Vakit gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Gel Gör Ki yapılan itiraz sonrası her yerde tutuklandı.

3 Mayıs • Referandumun hemencecik ardından üçüncü defa kapatılan ve ayrı bir uzantı ile yoluna sürekli REDaktif sitesi dördüncü kere kapatıldı.

4 Mayıs • Suruç katliamı davasını takip eden ETHA Muhabiri Pınar Gayıp gözaltına alındı. sonradan bağımsızlık bırakıldı.

5 Mayıs • Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube yöneticilerinden, http://www.bursamuhalif.com haber sitesinin editörü Ozan Kaplanoğlu sosyal medya hesabındaki paylaşımlar üstüne tutuklandı. 

8 Mayıs • Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma ve sohbet uygulaması WhatsApp ile ilgili olarak BTK, devlete ait Twitter hesabından bir anket açtı. BTK “WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız” diye sordu. BTK’nın bu anketi WhatsApp’ın erişime kapatılma girişimi olarak yorumlandı.

 9 Mayıs • Türkiye ’de yaşayan ve National Geographic için Batman ’ın Hasankeyf ilçesinde resim çeken Fransız gazeteci Mathias Depardon gözaltına alındı.

9 Mayıs • Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amaçlı başlatılan “Nöbetçi Genel Yayınlama Yönetmenliği” kampanyasına katılan 5 gazetecinin yargılandığı davanın duruşmasında mütalaa veren savcı, 46 yıl hapis cezası talep etti. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, eski Benzer Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol için “terörle mücadele de yer alanları amaç göstermek” gerekçesi ile 3 yıla dek, “Örgüt propagandası yerine getirmek” gerekçesi ile 13 yıla kadar ceza istedi. Mütalaada gazeteciler Ragıp Duran, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ayşe Düzkan için ise “Örgüt propagandası yerine getirmek” gerekçesi ile 7 ’şer buçuk yıl cinayet talebinde bulundu.

9 Mayıs • Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun ’a Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın IŞİD ’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınması ile ilgili dava dosyasını haberleştirdiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

9 Mayıs •  Evrensel gazetesine, yayımladığı bir haber sebebiyle ‘cumhurbaşkanına hakaret ’ iddiasından 14 bin lira para cezası verildi. Mahkeme heyeti, söz konusu haberde ‘cumhurbaşkanına hakaret” edildiğini iddia ederek Arif Koşar ve Vural Nasuhbeyoğlu ’nun ayrı olarak 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Heyet sonradan bu cezayı hapis cezasına çevirek Koşar ve Nasuhbeyoğlu ’na ayrı olarak 7 ’şer bin lira para cezası verilmesini kararlaştırdı.

10 Mayıs • Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit’in kızı Avukat Sevcan Karayiğit, hakim olarak atanmasına ilişkin onlarca haber linkine erişim engeli kararı aldırttı.

10 Mayıs • Kapatılan TV 10’un eski Sorumluluk Sahibi Müdürü Nevin Yıldız çocuklarıyla birlikte gözaltına alındı. Yıldız, özgürlük bırakıldı.

11 Mayıs • Gazeteci Serhat Yaruk, Mersin’de ailesinin kaldığı eve yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Annesini ziyarete dışarı giden Yaruk, saat 04.00’te özel hareket polislerinin aile evine yaptığı baskınla gözaltına alındı. Yaruk ’un Van merkezli yürütülen bir soruşturma dahilinde gözaltına alındığı ve bu kentte götürüldüğü belirtildi.

12 Mayıs • Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, attığı bir başlıktan dolayı gözaltına alındı.​

13 Mayıs 2017 •  Alman Gazeteci Meşale Tolu tutuklandı.

15 Mayıs 2017 • cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven tutuklandı.

16 Mayıs 2017 • Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili yayınlanan görsel sebebiyle 1453 dergisi kapatıldı.

16 Mayıs 2017 • Özgürlük Gündem “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan Murat Çelikkan ve Beyza Üstün’ün yargılandığı davada karar duruşması görüldü. Üstün, 15 ay hapis cezası aldı, ceza ertelendi. Çelikkan'ın 18 aylık cezası ise ertelenmedi.

17 Mayıs 2017 • Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Kemal Göktaş’ın Ankara Üniversitesi Irtibat Fakültesi’ndeki görevine son verildi.

17 Mayıs 2017 • Adana Halkevi’nin sosyal ağ paylaşımlarını, kendi hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

18 Mayıs 2017 • Yeni Asya Gazetesi Muhabiri Nur Ener’e, eşi doğum günü dolayısıyla bir gül yolluyor. Gül, hapishane yönetimi göre eşine verilmiyor.

18 Mayıs 2017 • Espri dergisi Penguen, maddesel imkansızlar nedeniyle son sayısını yayınlayarak, yayın hayatını bitirdi.

19 Mayıs 2017 • Sözcü Gazetesi’ne işlem yapıldı. 4 birey hakkında gözaltı kararı verildi. Gazetenin, İnternet Sorumluluk Sahibi  Mediha Olgun ve Muhabir Gökmen Ulu gözaltına alındı.

19 Mayıs 2017 • ETHA Muhabiri Pınar Gayıp, İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü iki öbür soruşturma zarfında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

22 Mayıs 2017 • CNNTÜRK Tv haber sunucusu Nevşin Mengü, “Erdoğan- Trump görüşmesi” haberi nedeniyle ekrandan alındığı öne sürüldü.

22 Mayıs 2017 • Ankara Yüksel Caddesi’nde sürekli KHK protestolarını izleyen Irk Tv Muhabiri Mehtap Özkan, polis müdahalesine maruz kaldı.

22 Mayıs 2017 • Kapatılan Nokta Dergisi yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan’a 22 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

22 Mayıs 2017 • Serbest Gündem Gazetesi “Nöbetçi Genel Yayınlama Yönetmenliği” davasında, Gazeteci Kumru Başer ve Çilem Küçükkeleş’e bahşedilen cezalar onandı.

22 Mayıs 2017 • Ankara Yüksel Caddesi’nde sürekli KHK protestolarını izleyen sendika.org Muhabiri Mert Arslan gözaltına alındı.

23 Mayıs 2017 • sendika.org, BTK kararıyla erişime engellendi, 41. defa sansüre uğradı.

23 Mayıs 2017 • Bugün Gazetesi eski çalışanları tutuklandı.

23 Mayıs 2017 • Sözcü Gazetesi Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli gözaltına alındı.

23 Mayıs 2017 • 8 Mayıs’ta Batman ’da gözaltına alınan ve tek şahsiyet hücrede tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon, açlık grevine başladı.

24 Mayıs 2017 • Tutuklu bulunan Gazeteci Ahmet Şık’a cezaevinde kendi kitabı olan “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda”; verilmediği ortaya çıktı.

24 Mayıs 2017 • Sosyalist Dayanışma Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu Sezgin Kartal, İstanbul Adliyesi’nde gözaltına alınarak tutuklandı.

24 Mayıs 2017 • Gazeteci Ayşenur Arslan, basın özgürlüğü dahilinde dergi toplatmayı eleştirdiği için “cumhurbaşkanına hakaret”; suçlamasından baskın karşısına çıktı.

24 Mayıs 2017 • Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu’nun yargılandığı Mitos Tırları davası 14 Haziran’a ertelendi.

24 Mayıs 2017 • Gazeteci-Yazar Hayreddin Soykan 28 Şubat döneminden kalma bir dava sebebiyle gözaltına alındı.

26 Mayıs 2017 • Sözcü Gazetesi’nin İnternet Sorumlusu Mediha Olgun ve Muhabir Gökmen Ulu tutuklandı.

26 Mayıs 2017 • Nokta dergisinin eski yöneticisi Murat Çapan tutuklandı.

27 Mayıs 2017 • İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay için tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkardı.

28 Mayıs 2017 • Habertürk muhabiri Leyla Ünal, zabıta noktasında, darp edildi. (Yaşlı bir işportacıya barbar bir şekilde müdahale eden zabıtaları uyaran Habertürk muhabiri Leyla Ünal, zabıtaların kendisine sarf ettiği sözler nedeniyle şikayet etmek için gittiği zabıta noktasında, darp edildi.)

28 Mayıs 2017 • Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtımcısı Hacı Arpaç, Mersin’de polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

29 Mayıs 2017 • BirGün gazetesi Imtiyaz Sahibi İbrahim Aydınlatılmış ve eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin, gazetede yer alan haberden nedeniyle haklarında verilen 21 aylık cezanın infazı için Kırklareli Hapishane ’ne gitti.

29 Mayıs 2017 • Hayat TV çalışanları örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle yargılanmaya başlandı.

29 Mayıs 2017 • DTCF’de bir öğrenci “Aniden artı Evrensel’le okula giremezsin” diyerek engellendi.

30 Mayıs 2017 • “6 yaşındaki çocuk çocukla evlenilebilir” sözlerini haberleştiren ODA TV haber müdürü Barış Terkoğlu hakkında iddianame hazırlandı.

31 Mayıs 2017 • Cumhuriyet.com.tr Editörü Serdar Eroğlu, Murat Karayılan röportajını yayınladığı gerekçesiyle on ay hapis cezasına çarptırıldı.

1 Haziran 2017 • HÜSNÜ MAHALLİ YARGI KARŞISINA ÇIKACAK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul masöz Masöz Kadıköy Escort tantra masajı