Riva arazisi için kimler önerge verdi?

Riva arazisi için kimler önerge verdi?

Senelerdir konuşulan ve tartışılan Galatasaray’ın Riva’daki arazisi nugün ihaleye çıktı.

En yüksek öneri Dap Yapı’nın sahibi olduğu Eltes İnşaat tarafından verildi. Ilk tekliflerde rakamların beklenenden düşük olduğu gözlendi. Fakat bir sonraki oturumda açık artırmaya geçilince bahşedilen tekliflerin yükselmesi bekleniyor.

Kulübün somut sorunlarına çare olması beklenen arsa için büyük inşaat firmaları kıran kırana yarışması bekleniyordu. İşte birincil tekliflerin alındığı ihalede, firmaların zarflarında çıkan rakamlar:

Komisyona 9 adet dosya geldi.

Satmak Toplam Geliri Şirket Payı Toplam Geliri /Şirket Payı oranı

1-Dağ Mimarlık ve Mühendislik 200 milyon TL – 20 milyon TL / %10
2-Ege Inşa, Işine Düşkün Taşımacılık Meslek Ortaklığı 300 milyon TL – 45 milyon TL / %15
3-Yılmaz İnşaat 200 milyon TL – 44 milyon TL / %22
4-Fema İnşaat-KLV İnşaat Iş ortaklığı 400 milyon TL – 100 milyon TL / %25
5-Makro İnşaat-Timur Gayrimenkul Iş Ort. 100 milyon TL – 20 milyon TL / %20
6-Nuhoğlu İnşaat 262,5 milyon – 39,375 milyon /%15
7-Eltes İnşaat 1 milyar TL – 100 milyon TL / %10
8-Fuzul Yapı, İstanbul Teknik, Gökkar Madencilik Iş Ort. 100 milyon TL – 20 milyon TL / %20
9-Teknik Inşa-Teknik Yapılar Meslek Ortaklığı 100 milyon TL – 20 milyon TL / %20

İhalede ortaya çıkacak arsa bedelinin, yüzde 80’ini Galatasaray’ın yüzde 20’si Emlak GYO’nun olacak.

GALATASARAY NE BEKLİYOR?

Finansal sorunları ile gündemde olan Galatasaray Spor Kulubü ’nün en büyük gelir umudu olan Riva arsasının büyüklüğü 1 milyon metrekarenin üzerinde. Geçtiğimiz sene imzalanan protokole tarafından, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80 ’i Galatasaray ’ın, yüzde 20 ’si de Emlak Ev GYO ’nun olacak. Arsanın değeri 388.7 milyon lira olarak açıklanmıştı. Kulübün az önce ihale tarihi açıklanmayan Florya ’daki 22 bin 627 metrekarelik arsanın değeri de takriben 120 milyon lira olarak belirlenmişti. Buna tarafından Galatasaray ’ın Riva ve Florya arsaları için minimum 508.7 milyon lira kazanç elde etmesi bekleniyor.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün ocak ayı divan kurulu toplantısında Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi konusunda Emlak Ev Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile yaptıkları anlaşmayla ilgili veri kirliliği olduğunu dile getirerek şunları söylemişti: “Bu proje bir arsa satışı değildir. Emlak Ev, bizim arsalarımızın geliştirilmesi için projeler yapacak. Bizim Emlak Konut ile yaptığımız anlaşma bu projelerin tamama ermesiyle beraber ortaya çıkacak hasılatın karlılığının bölüşülmesine yöneliktir. Bu karlılığın yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si Emlak Ev’a aittir.”

Özbek, basında arsaların 508 milyon liraya satıldığına karşın haberlerin olduğunu anlatarak, “Bu 508 milyon lira arsalarımızın ekspertiz değeridir. Bizim arsalarımızın Emlak Konut’a satış bedeli değildir. Buraların geliştirilmesiyle beraber orta vadede 1,5 milyar liraya yakın para alacağız” demişti.

(Özgürlük)

Tarih: 08.06.2017 16:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul masöz Masöz Kadıköy Escort tantra masajı