Nitelikli Üretim İçin Gereken Tekstil Testleri

Nitelikli Üretim İçin Gereken Tekstil Testleri

Tekstil sanayisinde nitelikli bir üretim gerçekleştirmek için üretim, dağıtım ve tüketimi kontrol altına almaya yardımcı olan tekstil testleri ile incelemeler ve değerlendirmeler gerçekleştirilir. Bu kapsamda gerçekleştirilen testler, tekstil ürünlerinin özelliklerini ortaya çıkarır ve gelişmiş laboratuvarlarda yapılarak performans değerlendirmesi yapmaya yardımcı olur. Bu hizmet Eurolab firması sayesinde çok kapsamlı aşamalar ile gerçekleştirilir. 

Firma tarafından gerçekleştirilen tekstil testleri kapsamında ürün performansı ve son kullanım performansı gibi noktalar ile haslık testleri gibi aşamalar bulunur. Bu kapsamda üç temel aşama ile birlikte tekstil endüstrisinde fiziksel testler, kimyasal-ekolojik testler ve ardından haslık testleri uygulanır. 

Geniş bir şekilde ele almak gerekirse, tekstil endüstrisinde fiziksel testler bağlamında;

  • Baskı,
  • Aşınma,
  • Gramaj,
  • Fermuar,
  • Antistatik özellikleri gibi noktalarda test edilmesi sağlanır.

Kimyasal ve ekolojik testler gerçekleştirilirken ise boya testleri, alerjen testleri, materyal analizleri veya ağır metal tespitleri gibi çalışmalar gerçekleştirilir.

Haslık testleri olarak adlandırılan bölüm içerisinde ise ürünün kimyasal maddelere karşı direnci belirlenir. Aslında fiziksel dirençleri de belirleyen bu kapsamda;

  • Sürtünmeye karşı renk özellikleri,
  • Deniz suyuna karşı hassasiyet,
  • Suya karşı hassasiyet
  • Tükürük haslığı
  • Isı haslığı gibi özellikler belirlenir. 

Bahsedilen bu aşamaların her biri tekstil testleri için üretim aşamasından başlamak üzere ürünün kullanıcıya sunulacağı son aşamaya kadar kısım kısım gerçekleştirilir. Eurolab firması bu testleri gerçekleştirirken, temel olarak bazı önemli noktalar üzerinde durur. Bu testler sayesinde araştırma gerçekleştirilmesi ve hammaddenin doğru seçilmesi ile sürece geçiş başlar. Sonrasında üretim sürecini kontrol etmek ve geliştirmek için çalışmalar yapılır. Bu sayede etkili bir üretkenlik oluşturmak ve standartlara uygun üretim gerçekleştirmek sağlanır.

Testlerin sağlamış olduğu bu önemli aşamalar sayesinde de endüstriyel anlamda tekstil sektöründe malzemenin iyi seçilmesi, üretimin gerçekleştirilmesi ve standartların korunması ile üretici için maliyetin korunması ve tüketici için kalite sağlanması mümkün hale gelir. Bu nedenle Eurolab firması tekstil testleri uygulamak isteyen her tekstil üreticisi için üç farklı kategoride tüm testleri gerçekleştirebilir. Bu kategoriler kimi zaman parça parça talep edilebileceği gibi kimi zaman tamamı ile talep edilerek, hiçbir sorunu bulunmayan eksiksiz ürünler elde edilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul masöz Masöz Kadıköy Escort tantra masajı