Metin Lokumcu unutulmadı: Türkiye tarihinin direnişleri değerinde ödeyerek yazılıyor

Metin Lokumcu unutulmadı: Türkiye tarihinin direnişleri değerinde ödeyerek yazılıyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın başbakanlığı döneminde Artvin ’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011 ’deki mitingi öncesi çevrecilerin ve yaşam savunucuların “Suyuma, çayıma, doğama dokunma” sloganıyla yaptıkları protestolar sırasında polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşarak yaşamını yitiren emekli hoca Metin Lokumcu, ölümünün 6. yılında Hopa ’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Hopa Belediye Parkı ’nda toplanan yaşam savunucuları sloganlar atarak Metin Lokumcu ’nun hayatını kaybettiği Hopa Meydanı ’na yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunan ve alana karanfil bırakan katılımcılar namına Halkevleri yöneticilerinden Kamil Ustabaş bir izah etme yaptı. Ustabaş, “O gün Metin Lokumcu ’yu aramızdan aldılar.

Tekrar daha ardından Yolculuk Parkı ’nda yükselen isyanın sesi demokrasi, serbest ve uzlaşma talebiydi. Sokaklar yargı arayanlarla özgürleşti. Copla, silahla, gazla saldırdılar. Yolculuk isyanında 7 can daha kaybettik. Türkiye tarihinin direnişleri değer ödeyerek yazılıyor. O tarihin içerisinde Hopalıların onurlu direnişi de yer alacak” dedi. Katılımcılar sonra Metin Lokumcu ’nun Kemalpaşa beldesi Dereiçi Köyü ’ndeki anıt mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Lokumcu için düzenlenen anma törenlerine Metin Lokumcu ’nun kardeşi Mete Lokumcu, ailesi ve yakınları, CHP, ÖDP, ESP, Halkevleri, DEKAP, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyeleri ile çoğu sivil toplum örgütünün temsilcisi de katıldı. Anma törenlerine katılımın geçen yıllara kadar daha az olması uyarı çekerken, Hopa ’ya çevre il ve ilçelerden fazla sayıda polis ekibi sevk edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadıköy Escort