GÜNDEM

Dijital Medya Planlama Ajansı Ne İş Yapar Sorusuna Genel Bakış Atalım İstedik

 

Her şeyin şekil değiştirdiği, özellikle zamanın hızla akıp gittiği günümüz dünyasında, gelişen teknoloji, artan mobil cihazlar, yaşama şeklimizi değiştiren unsurların yanı sıra, çevresel faktörler ve alışkanlıklarımız bütünüyle  değişmektedir. Son 10 yıldaki araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, sadece Türkiye’de gelişen teknolojiye bağlı olarak 29 milyon internet kullanıcısı olduğu tespit edilmiştir. Bu sayının her geçen gün arttığını belirtmekte yarar görüyoruz.  Dijital ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak yaşamımızın her yerinde, bunu fark eden yöneticiler, girişimciler bütçe planlamalarında interaktif pazarlamaya yer vermeye başladılar.  Dijital pazarlama sektörü hızla büyüyerek, şu an yerleşmiş olduğu yüzdelik verileri zorlayarak,  önümüzdeki bir 10 yıl içerisinde daha oranlarını iki katına çıkaracak gibi görünüyor.

Oran paydalarının böylesine yüksek olduğu bu interaktif pazarlama ağı, geleneksel reklam ajanslarının, günümüzün değişen teknolojisine ayak uydurarak, “dijital “ ekini almaya başladılar.

Dijital Ajanslar, markalar için interaktif uygulamalar, web site tasarımı, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlama, web tabanlı çalışmalar ve mobil pazarlama hizmetleri de vermektedir.  Reklam ajanslarının ortaya koyduğu çalışmaların, özünde yaratıcılık yatar ve hedeflenen sonuca ulaşabilmek için online reklamcılık kanallarını kullanır. Günümüzde markalar için dijital mecrada  olma zorunluluğu, geleneksel medyanın kitlelere ulaşmakta yetersiz kalması sonucu oluşmuştur. Bunun yanı sıra, oluşturulmuş içeriklerin dijital dünyaya taşınması, ya da içeriğin direk online olarak dijital ortamda oluşmuş olması da bu durumu pekiştirmiştir. Bu ve buna benzer durumlardan dolayıdır ki, markalar ürün pazarlamalarını, geleneksel reklam planlamalarından ziyade dijital pazarlama ajanslarına yönlendirmiştir.

Dijital medya planlama ajansı VCPlanlama, yaratıcı olmasının yanı sıra, sağlam bir pazarlama stratejisine sahip olmalıdır. Bu stratejinin net amaçlarını sıralamak gerekirse, ürün satışı, bilinirliliğini sağlamak, bilinirliği arttırmak, markayı sunmak, hatırlatmak, sürekliliği sağlamak olarak sıralanabilir. Dijital pazarlama ajansları, klasik ajanslarla belirli paydalarda buluşmaktadır. Örneğin; ürünün hedef ve kitleye sunulması hususunda her ikisi de doğru tespitlerde bulunmak zorundadırlar. Ürünün ön incelemesi yapılmalı, mevcut konumu ve pazar payı değerlendirildikten sonra hedeflenen strateji devreye sokulalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı