GÜNDEM

Bu yasa çıkarsa ülkede zeytin biter

Zeytinlikleri kirli sanayiye açmayı öngören yasa tasarısı, nitelikli zeytinyağlarıyla ön plana meydana çıkan Ayvalık ve Burhaniye ’de de endişeyle karşılandı. Tasarının geri çekilmesi için TBMM ’ye başvuru formu gönderen üretici temsilcileri, “Yasa çıkarsa Türkiye ’de zeytinlik kalmayacak” yorumunu yaptılar.

Ayvalık Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Okumuş Şensal, Meclis ’te görüşülen yasa değişikliği tasarısıyla, zeytinliklerin termik santrallara, toplu konuta, taşocaklarına dönüştürüleceğini anımsattı. Tasarıyla, dönüm başına 15 adetten eksik zeytin ağacı bulunan alanların zeytinlik sayılmayacağına uyarı çekerek, “bir zamanlar bu yandan ağaçlar seyrek dikilir. Modern tarımdan daha sonra sık dikim başladı. böylece Edremit Körfezi bölgemizde dönüm başına 7-8 ağaç düşüyor. Tasarıdaki tanıma kadar, ülkede neredeyse hiç zeytinlik kalmayacak. Hepsi gaye dışı kullanıma açılabilecek” dedi.

Ağaç görmeden tespit

“Kurulması öngörülen tespit komisyonlarında hayatında zeytin ağacı görmemiş insanlara yer veriliyor” diyen Şensal, Edremit Körfezi ’ndeki yurttaşların yüzde 70 ’inin zeytincilikten geçimini sağladığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Zeytin bizim altınımız. Tasarısı yasalaşırsa, salt Edremit Körfezi ’nde on binler, ülke genelinde ise milyonlarca insanımız aşından olacak. Tasarının geri çekilmesi için TBMM ’ye başvurduk. Umarız yanlıştan bir an önce dönülür.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı