Boru Bağlantı Noktaları | Gazeteler - Haberler
Ana Sayfa GÜNDEM 10 Ekim 2017 134 Görüntüleme

Boru Bağlantı Noktaları

 

 

Borular akışkanların taşınması için kullanılan değişik türdeki malzemelerden yapılmaktadır. Petrol, gaz, su gibi akışkanlar için kullanılan borular beton, ağaç, plastik, cam ve kil gibi kullanım yerine göre çeşitlenebilen malzemelerle yapılmaktadır. Boru malzemeleri temelde iki türde toplanmaktadır: Metal boru malzemeleri ve metal olmayan http://sukacagitespitiniz.com/tikaniklik-acma/

 

boru malzemeleridir. Metal boru malzemeleri genellikle çelik ve paslanmaz çeliklerden oluşur. Metal olmayan boru malzemeleri ise seramik, cam, plastik ve kil gibi malzemelerden oluşmaktadır. Akışkanlar sadece borularla taşınamamaktadır. Akışkanların taşınabilmesi için bazen tüplerde kullanılabilmektedir.

 

Boru Bağlantı Parçaları Nelerdir?

 

Boru bağlantı parçaları kullanılacak alana göre değişmektedir. Boru bağlantı parçaları boruyla ya da tüple bağlantı sağlanabilmesi için duvar kalınlığına ve malzemenin özelliklerine bağlıdır. Örneğin kalın malzemelerde dişli, flanşlı parçalar kullanılmaktadır. Cam, dökme demir ve karbon gibi http://sukacagitespitiniz.com/tikali-boru-acma/

 

malzemelerden yapılacak borular ise cam musluk ya da yine flanş parçalarla yapılmaktadır.

 

Boru Bağlantı Noktaları Nedir?

 

Boru bağlantı noktaları ya da şekilleri yedi çeşit yöntemle sağlanmaktadır.

Dişli Bağlantılar: İngilizcede “screwed ends” olarak bilinen bu bağlantı diğer bağlantı şekillerine ve noktalarına göre daha pratik ve ekonomiktir. Bu bağlantı küçük çaplı borularda veya tüplerde, çok fazla sıcak olmayan orta sıcaklıktaki çalışma alanlarında kullanılır. http://sukacagitespitiniz.com/tikali-gider-acma/

 

 

 

Flanşlı Bağlantılar: İngilizcede “flanged ends” olarak bilinen bu bağlantı çok fazla açılıp kapanma ihtimali olan noktalarda kullanılır.

 

Kaynaklı Bağlantılar: İngilizcede “welding ends” olarak bilinen bu bağlantı bütün sıcaklık şartlarında çalışabilecek boru sistemlerinde kullanılabilmektedir. Açılma veya sökülme olasılığı az olan yerlere uygunluk göstermektedir.

 

Eritme Dolgulu Bağlantılar: İngilizcede “brazed ends” olarak bilinen bu bağlantı daha çok bir dolgu bağlantı halkasına geçirilerek kullanılır. Genellikle soğutma veya su sistemlerinde kullanılabilmektedir.

 

Lehimli Bağlantılar: İngilizcede “solder-joint ends” olarak bilinen bu bağlantı bakır boru hatlarında basınca dayanıklı alanlarda kullanılmaktadır. Genellikle alkollü içeceklerin üretiminde kullanılmaktadır.

 

Göbekten Geçmeli Bağlantılar: İngilizcede “hub and spigot ends” olarak bilinen bu bağlantı pis su atıklarının kullanıldığı boru hatların kullanılır.

 

Havşa ve Yüzüklü Bağlantılar: İngilizcede “flared ends” olarak bilinen bu bağlantılar daha çok küçük çaptaki bakır ve çelik borularda kullanılabilmektedir.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sitemap | Sitemap Image